Jeżeli prowadzisz lub chcesz zacząć prowadzić szkolenia twarde, czyli przekazujesz specjalistyczną wiedzę czy umiejętności z danej dziedziny np. szkolenia informatyczne, kosmetyczne, bhp, zawodowe czy często kosztowne szkolenia w miejscu pracy, to być może już zauważyłeś, że do uczenia innych twardych rzeczy potrzebne są umiejętności miękkie – jak efektywne prowadzenie szkolenia, radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, autoprezentacja i budowanie autorytetu, budowanie relacji czy komunikacji i udzielnie informacji zwrotnych kursantom. Jeśli chcesz osiągać coraz lepsze efekty w uczeniu innych zapraszam do cyklu „Szkolenia twarde na miękko”,w którym podam ci konkretne wskazówki które możesz wdrożyć od zaraz.
Kim jest miotacz slajdów?
Z pewnością to znasz, jeśli nie ze szkoleń to przynajmniej ze szkoły lub studiów. Prowadzący prowadzi szkolenie z jakiegoś zagadnienia i choćby był to najbardziej pasjonujący temat na świecie, sposób prowadzenia powoduje, że masz ochotę wbić sobie ołówek w oko z rozpaczy. 500 przygotowanych slajdów, gęsto zapisanych maczkiem i miotacz miota…. Pytać nie wolno, bo na pytania „trener” przewidział czas pod koniec. Minęła godzina a on już na trzechsetnym slajdzie! Co za efektywność! W zanudzaniu na śmierć z pewnością można by przyznać miejsce na podium. Taki prowadzący przekazał tyle, co ateista w kościele. A już na pewno nie rozwinął w uczestniku kompetencji.
Czym zajmuje się trener, szkoleniowiec, nauczyciel? Otóż rozwija kompetencje.
A czym jest kompetencja? Kompetencja wyróżnia osobę która wykonuje dane zadanie z łatwością, skutecznością i odpowiednią do zadania jakością. Ja na przykład – tu zaskoczenie – posiadam kompetencje w prowadzeniu szkoleń. Można być kompetentnym w zakresie wiedzy o produkcie, umiejętności programowania w konkretnym języku czy wykonywania zabiegów kosmetycznych.
Na kompetencję składają się trzy atrybuty:
- wiedza,
- umiejętności
- i postawy.
Jest jeszcze czwarty komponent jakim są cechy psychofizyczne, a w tym cechy charakteru ale na to akurat trener wpływu nie ma.
Nawiasem mówiąc (ale nawias ciekawy, więc zostawiam), nie mamy wpływu nawet na cechy charakteru osoby z którą żyjemy pod jednym dachem albo wpływ ten jest znikomy. Człowiek zmienia się, jeśli sam tego chce, czyli ma odpowiednią postawę.
A na postawę już wpłynąć możemy ale o tym za chwilę.
Czyli mamy kompetencję.
I teraz kiedy planujesz swoje szkolenie zastanów się i odpowiedz sobie na pytania:
Co twoi kursanci/kursantki muszą wiedzieć po ukończeniu szkolenia?
Co uczestnicy/uczestniczki będą potrafili/ły zrobić?
Co czego uczestnicy mają być przekonani po ukończonym szkoleniu?
Odpowiedzi na te pytania pomogą ci się przygotować do twojego szkolenia i odpowiednio je zaprojektować. Przykład:
Jeśli planujesz szkolenie z makijażu permanentnego przemyśl jaką wiedzę chcesz aby uczestniczki poznały na twoim warsztacie, jaki podać zakres wiedzy z bhp, co muszą wiedzieć na temat materiałów, sprzętu i samych zabiegów. Odpowiedz sobie na pytanie co mają umieć zrobić, jaki zabieg i jaką metodą wykonać a to da ci podpowiedź jak dużo oraz co konkretnie muszą przećwiczyć. O czym powinny być przekonane uczestniczki wychodząc z twojego szkolenia? Jak ważna jest higiena i zasady bhp, czy też że będą wstanie dobrze i przede wszystkim bezpiecznie wykonywać zabiegi po zastosowaniu twoich rad i wskazówek.
Trochę więcej o samej postawie. Ludzie nie są obojętnymi obserwatorami świata, mają postawy wobec większości tego, z czym się spotykają. Postawa to ocena ludzi przedmiotów i poglądów. Czym jest postawa opowiem ci na przykładzie zapinania pasów w samochodzie: wiesz (czyli maszwiedzę)że trzeba pasy zapinać, możesz to zrobić – masz umiejętności ale czasami zdarza ci się jechać bez pasów – brak ci odpowiedniej postawy. Gdybym chciała wpłynąć na twoją postawę dotyczącą zapinania pasów pokazałabym ci statystyki – ilość śmiertelnych wypadków wśród osób nie zapiętych, albo zdjęcia z tych wypadków. Bo ugruntowaną postawą często trzeba wstrząsnąć.
Jeśli na Twoim szkoleniu nie wpływasz na postawy, to po kursie osoby biorące w nim udział mogą w ogóle nie skorzystać z wiedzy i umiejętności które przekazałeś i wykształciłeś. Przykład: Uczestniczka makijażu permanentnego przyszła z postawą że wykonywanie zabiegów jest bardzo trudne i obarczone ryzykiem i jeśli nie zmienisz jej sposobu myślenia nigdy nie będzie prowadzić zabiegów. Myślisz że to nie twój problem? A co z zadowoleniem kursanta i polecaniem ciebie innym? Nie byłabym zadowolona po drogim kursie, z którego nie jestem w stanie skorzystać i na pewno nie zarekomendowałabym go innym. A polecenia to jedna ze skuteczniejszych metod pozyskiwania kolejnych klientek.
Nie jesteś zwolniony z odpowiedzialności za postawę, powiedziałabym że to najważniejsza rzecz na twoim szkoleniu, im mocniej wpłyniesz na zmianę postawy tym kursant będzie bardziej zachwycony twoim szkoleniem.
A co jeśli na szkoleniu masz za zadanie naprawdę tylko przekazać wiedzę o produkcie, na przykład szkolenie dla handlowców o nowych olejach wchodzących właśnie do waszego sklepowego asortymentu? Wiedza o tym z czego składa się kompetencja też może ci pomóc. Gdyby celem było TYLKO przekazanie wiedzy to dlaczego nie rozdać uczestnikom materiałów, niech sobie przeczytają? Zaoszczędzony zostanie czas pracowników i pieniądze firmy. Jeśli spotkaliście się na sali, to nie po to, żebyś tylko przekazywał swoje mądrości ale też odpowiadał na niezrozumiałe dla uczestników kwestie, zastanawiał się wspólnie jak opowiadać o nich klientom, na co położyć najważniejszy nacisk, a także aby handlowcy byli przekonani do produktu, czyli mieli odpowiednią postawę. Przy prowadzeniu szkoleń produktowych też możesz zastosować różne formy przekazywania wiedzy aby zwiększyć ilość zapamiętanych przez uczestników treści, o czym możesz przeczytać w kolejnym artykule.
Zostaw komentarz